M082501000120 Crrgblt Stl Zncpltd 120mm Sqr PK25
infotip-icon
View other Coach Bolts dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Material
Steel
Length
200 mm
Thread Size
M10x1.50
Grade
Class 4.6
Finish
Zinc-Plated
Maximum Head Height
5.38 mm
This spec is not available in the specification table.
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
DIN 603
Tensile Strength
58,000 psi
Neck Height
6.6 mm
Neck Width
10.58 mm
Thread Style
Partially Threaded
Neck Type
Square
Max. Head Diameter
24.65 mm
System of Measurement
Metric
Minimum Thread Length
32 mm