M074001200120 Scktflthdscrw Stl M12-1.75 120mm L PK25
infotip-icon
View other Screw dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Unit System
Metric
Thread Size
M12-1.75
Length
120 mm
Material
Steel
Thread Type
Fully Threaded
Head Type
Flat
Drive Style
Socket
Finish
Black Oxide
Thread Style
Fully Threaded
This spec is not available in the specification table.
Minimum Thread Length
60 mm
Thread Direction
Right Hand
Dimensional Standards
ISO 10642
Drive Size
8 mm
Material Grade/Class
Class 10.9
Head Height
7.4 mm
Head Diameter
26.88 mm