M071602000120 Shcs Steel M20-2.5 120mm L PK10
infotip-icon
View other Screw dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Unit System
Metric
Thread Size
M20-2.5
Length
120 mm
Material
Steel
Thread Type
Partially Threaded
Head Type
Standard
Drive Style
Socket
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
This spec is not available in the specification table.
Minimum Thread Length
75 mm
Thread Direction
Right Hand
Dimensional Standards
DIN 912
Drive Size
17 mm
Material Grade/Class
Class 8
Head Height
20 mm
Head Diameter
30 mm