M071601200180 Shcs Steel M12-1.75 180mm L PK10
infotip-icon
View other Screw dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Unit System
Metric
Thread Size
M12-1.75
Length
180 mm
Material
Steel
Thread Type
Partially Threaded
Head Type
Standard
Drive Style
Socket
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
This spec is not available in the specification table.
Minimum Thread Length
50 mm
Thread Direction
Right Hand
Dimensional Standards
DIN 912
Drive Size
10 mm
Material Grade/Class
Class 8
Head Height
12 mm
Head Diameter
18 mm