M071510800100 Shcs Steel M8-1.25 100mm L PK50
infotip-icon
View other Screw dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Unit System
Metric
Thread Size
M8-1.25
Length
100 mm
Material
Steel
Thread Type
Fully Threaded
Head Type
Button
Drive Style
Socket
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Fully Threaded
This spec is not available in the specification table.
Minimum Thread Length
40 mm
Thread Direction
Right Hand
Dimensional Standards
ISO 7380-1
Drive Size
6 mm
Material Grade/Class
Class 10.9
Head Height
4.4 mm
Head Diameter
14 mm