M070001000150 Shcs Steel M10-1.5 150mm L PK25
infotip-icon
View other Screw dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Unit System
Metric
Thread Size
M10-1.5
Length
150 mm
Material
Steel
Thread Type
Partially Threaded
Head Type
Standard
Drive Style
Socket
Finish
Black Oxide
Thread Style
Partially Threaded
This spec is not available in the specification table.
Minimum Thread Length
40 mm
Thread Direction
Right Hand
Dimensional Standards
DIN 912
Drive Size
8 mm
Material Grade/Class
Class 12.9
Head Height
10 mm
Head Diameter
16 mm