Lyle LCU40570NP14X10 Plastic Eye Danger Sign 10x14in Plastic
infotip-icon
View other Warning Signs dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Protective Coating
Clear Liquid Laminate
Sign Header
Danger
Sign Shape
Horizontal Rectangle
Glow In The Dark
No
Printed Language
English
Sign Legend
Welding Arc Wear Proper Eye Protection
Sign Material Group
Flexible Plastic
Indoor/Outdoor Usage
Indoor/Outdoor
Retroreflective Grade
Not Retroreflective
Nominal Sign Size
10" x 14"
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Sign Format
Traditional OSHA
Height
0.6"
Width
0.6"