Kerr Lakeside M20C100KCS Shcs Alloy Steel M20-2.5 100mm L PK25
infotip-icon
View other Screw dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Unit System
Metric
Thread Size
M20-2.5
Length
100 mm
Material
Steel, Alloy Steel
Thread Type
Partially Threaded
Head Type
Standard
Drive Style
Socket
Finish
Black Oxide
Thread Style
Partially Threaded
This spec is not available in the specification table.
Minimum Thread Length
52 mm
Thread Direction
Right Hand
Dimensional Standards
ASME B18.3
Drive Size
17 mm
Head Height
20 mm