Ken Forging N2025316SS12 Machinery Eye Bolt Shank D 1/2 In
infotip-icon
View other Eye Bolts dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Material
Stainless Steel
Eye Closure
Closed
Eye Inside Diameter
1"
Max Working Load
2,200 lb / 2,200 lbf
Thread Length
4"
Thread Size
1/2"-13, 1/2"
Finish
Plain
Shank Length
12"