Iwata Shaft Mount for 12mm Shaft 47mm X 29mm BC12C-6005
View Brand
Brand:
Iwata
Model:
BC12C-6005
Product Description
Features:
Clampable a small force by the wedge of the special shape and conveying rollers
It can be used as a tensioner
Bearing is made by NACHI Fujikoshi
Specification:
Brand: Iwata
Product Type: Shaft Mount
Material: Iron S45C
Surface Treatment: Black Dyed
Corresponding Shaft Diameter: 12 mm
Corresponding Bearing Part Number: 6005ZZ
Bearing Part (φd): 25 mm
Bearing (φD): 47 mm
Bearing Part (B): 12 mm
D1: 34 mm
L1: 29 mm
d1 (H8): 12 mm
T: 13 mm