Honeywell V19T16-P2Z400 Microswitch, Spdt, 16A, 125VAC, 400GF
infotip-icon
View other Micro Switches dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Type
Standard
Microswitch Actuator
Pin Plunger
Contact Configuration
SPDT
Contact Current Max
16 A
Max Operating Temperature
400 gf
Switch Terminals
PC Pin
This spec is not available in the specification table.
rohs Phthalates Compliant
YES
SVHC
No SVHC (07-Jul-2017)
Contact Voltage AC Nom
125 V