Fuji SK12L-F01 Contactor Miniature 48Vdc 5.5Kw 12A
Image
Image
Product Description
The Fuji SK12L-F01 Contactor Miniature 48Vdc 5.5Kw 12A is a reliable and versatile contactor that is well-suited for a variety of low-power DC motor control applications. It is a compact and lightweight contactor that is easy to install and maintain.
Voltage Range: 48Vdc
Horsepower Rating: N/A
Power Rating: 5.5Kw (AC-3)
Contact Configuration: 1A (1NO)