Analog Devices MAX16904RAUE33/V+ DC/DC Conv, AEC-Q100, Sync Buck, TSSOP16
infotip-icon
View other DC-DC Converters dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Input Voltage Min
3.5 V
Input Voltage Max
28 V
No. of Pins
16
Output Voltage Nom
3.3 V
Automotive Qualification Standard
AEC-Q100
MSL
MSL 1 - Unlimited
IC Case/ Package Type
TSSOP
Operating Temperature Max
125°C
Topology
Synchronous Buck (Step Down)
SVHC
No SVHC (15-Jan-2018)
This spec is not available in the specification table.
Output Current
600mA
Switching Frequency
2.1 MHz