Aeroquip WH0041212FJ12FJ24 Hydraulic Hose Assy Sae 100R4
infotip-icon
View other Hydraulic Hose Assemblies dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Fitting Size
3/4" x 3/4"
Fitting Type
FJIC x FJIC
Hose Inside Diameter
3/4"
Fitting Material
Carbon Steel x Carbon Steel
Temperature Range
-40 Degrees to 212 Degrees F
Hose Dash Size
-12
Hose Length
24"
Hose Tube Material
Synthetic Rubber
Hose Cover Material
Synthetic Rubber
Hose Reinforcement Type
Braid
Hose Reinforcement Material
Synthetic Fiber
Hose Color
Black
Max. Working Pressure @ 70 F
305 psi