Aeroquip EC4151212MP12FJ24 Wire Braided Hydraulic Hose Assembly
infotip-icon
View other Hydraulic Hose Assemblies dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Fitting Size
3/4" x 3/4"
Fitting Type
MNPT x FJIC
Hose Inside Diameter
3/4"
Fitting Material
Carbon Steel x Carbon Steel
Temperature Range
-40 Degrees to 250 Degrees F
Hose Dash Size
-12
Hose Length
24"
Hose Tube Material
Synthetic Rubber
Hose Cover Material
Synthetic Rubber
Hose Reinforcement Type
Spiral
Hose Reinforcement Material
Wire
Hose Color
Black
Max. Working Pressure @ 70 F
4,050 psi