Aeroquip EC215064MP4MP12 Wire Braided Hydraulic Hose Assembly
infotip-icon
View other Hydraulic Hose Assemblies dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Fitting Size
1/4" x 1/4"
Fitting Type
MNPT x MNPT
Hose Inside Diameter
3/8"
Fitting Material
Carbon Steel x Carbon Steel
Temperature Range
-40 Degrees to 212 Degrees F
Hose Dash Size
-6
Hose Length
12"
Hose Tube Material
Synthetic Rubber
Hose Cover Material
Synthetic Rubber
Hose Reinforcement Type
Braid
Hose Reinforcement Material
Wire
Hose Color
Black
Max. Working Pressure @ 70 F
5,000 psi