3M HF40PP005B01 Cartridge Filter High Flow 5 Micron
Brand:
3M
Model:
HF40PP005B01
Image
Image
Product Description
Desc :
High Flow Capability - up to 113 m³ / hr per 60 in cartridge, up to 80m³ / hr per 40 in cartridge and up to 19.3m³ / hr per 10 in cartridge
Ease of use - Fewer cartridges means quicker and easier changeouts
Higher particle retention efficiencies (99.9%)
EU Food Contact Compliant: Food Contact Directive (EC) 1935/2004
Compact housing design - Reduces capital expenditure and footprint
Technical Spec :
  • Brands : 3M™
  • Component and Assembly Materials : Polypropylene
  • End Modification : 338
  • Factory Integrity Tested : No
  • Filter Material : Polypropylene
  • Filter Technology : Non-woven
  • Filter Type : Surface
  • Gasket/O-ring Material : Fluorocarbon
  • Industries : Industrial
  • Maximum Operating Temperature (Celsius) : 71 ℃
  • Micron Rating : 5 Absolute, @ 95%